HABER DETAYI

8 Kasım 2018 20:06

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Büyük veri, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış, büyük miktarda veriyi tanımlayan bir terimdir. Ancak önemli olan veri miktarı değildir. Önemli olan kuruluşların verilerle ne yaptıklarıdır. Daha iyi kararlar ve stratejik iş kararları verebilmek için büyük veri analiz edilebilir.

Büyük Veri Tarihi ve Şuan ki Durum

Big data terimi nispeten yeni olsa da, nihai analiz için büyük miktarlarda bilgi toplama ve depolama eskidir. Konsept, endüstri analisti Doug Laney ile 2000’li yılların başında ivme kazandı.

Hacim: Organizasyonlar, iş eylemleri, sosyal medya ve sensör veya makinelerden elde edilen veriler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan veri toplar. Geçmişte, onu saklamak bir problemdi – ama yeni teknolojiler (Hadoop gibi) yükü hafifletti.

Hız: Veri eşi görülmemiş bir hızda akmaktadır ve zamanında ele alınmalıdır. RFID etiketleri, sensörler ve akıllı ölçümler, gerçek zamanlı olarak veri ile uğraşma ihtiyacını artırıyor.

Çeşitlilik: Veriler, geleneksel veri tabanlarındaki yapısal, sayısal verilerden yapılandırılmamış metin belgelerine, e-postaya, videoya, ses, hisse senedi verilerine ve finansal işlemlere kadar her tür formatta sunulur.

Büyük Verinin Büyük Potansiyeli

Küresel düzeyde yaratılan ve depolanan veri miktarı neredeyse hayal edilemez orandadır ve büyümeye devam etmektedir. Bu şu anlama geliyor: İş bilgisinden önemli bilgiler elde etmek için daha da fazla potansiyel olduğu anlamına geliyor – yine de sadece küçük bir veri yüzdesi analiz ediliyor. Bu işletmeler için ne anlama geliyor? Önlerine her gün akan ham bilgiyi nasıl daha iyi kullanabilirler?

Büyük Veri Neden Önemlidir?

Büyük verilerin önemi, ne kadar verinin bulunduğuna değil, onunla ne yaptığınızla alakalıdır. Herhangi bir kaynaktan veri alabilir ve maliyet azaltmalarını, zaman azaltmalarını, yeni ürün geliştirme ve optimizasyonlarını ayrıca akıllı karar vermeyi sağlayan yanıtları bulmak için analiz edilebilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat